זוגי/אי-זוגי

מחשבות של איילת ומיכל (עץ הרעיונות)

כדאי לאפשר לילדים שהשיעור קשה להם לעבוד בזוגות או בקבוצות.

עבור הילדים שהשיעור קל להם כדאי לתכנן משימת המשך. למשל, לבחור 2 פתקים כל פעם, לומר מי זוגי ומי אי-זוגי ולייצר את תוצאת החיבור בניהם.

נבקש מהילדים לעשות זאת מספר פעמים ואז לומר מה הקשר בין המספרים שמחברים (אם הם אי-זוגיים או זוגיים) לבין זהות התוצאה כזוגית/אי-זוגית (זוגי+זוגי=זוגי, אי-זוגי+אי זוגי=זוגי, זוגי+אי-זוגי=אי זוגי.

כיוון שמדובר בכיתות ב במספרים עד 100, אפשר לסכם עם הילדים מראש על ייצוג של העשרות בנפרד מייצוג האחדות, זו גם הזדמנות להראות להם שהם כמות העשרות זוגית אם למעשה יכולים להעמיד עשרות בזוגות ואם היא אי-זוגית יש "לפרק" עשרת אחת.

במחשבה שניה (נכתב לאחר העברת השיעור)

העברתי את השיעור בכתה ב'.
היציאה מהכיתה והלמידה בחוץ היו מעניינות ותרמו לילדים. היו קשיים בשיעור שנבעו מכך שהיו ילדים שלא הסתדרו לבד והיו זקוקים לליווי.

חשוב לתת הערות ברורת לפני כל מעבר.
חשוב מאוד לסיים כל פעילות עם סיכום ברור של הידע שרכשת בשיעור הזה.

מערך זה הינו חלק ממאגר המערכים שהוקם כחלק משיתוף פעולה בין עץ הרעיונות לאיגוד ערים שרון-כרמל

כתבו: רודינה סואעד ואימאן מריסאת

נושא: חשבון

מטרות השיעור: אבחנה בין מספר זוגי לאי-זוגי

משך: 45 דקות

שכבה: ב

ציוד נחוץ: אבנים קטנות, קופסא, כרטיסיות עם מספרים אי זוגיים וזוגיים עד 100 (אם מעבירים את השיעור לכיתות ב) או עד 10 (אם מעבירים לכיתות א).

תיאור הערות
פתיחה

נבקש מילדים להתחלק לקבוצות בגדלים שונים לפי המספר שנגיד להם. למשל: אני אומרת 3, הילדים מתחלקים לקבוצות של 3.
נבקש מהילדים בחלק מהקבוצות לעמוד בתוך הקבוצות בזוגות.
נדבר על המאפיינים של הקבוצות בהם נשאר מישהו בלי בן-זוג

לפני תחילת הפעילות נחדד נהלים ונבהיר מה גבולות המרחב וכיצד נתנהל במרחב (קריאת התכנסות וכו')
מעבר

האספות למעגל במחיאות כף והעברת מחיאת כף במעגל.

 

גוף הפעילות

כל ילד.ה לוקח.ת כרטיס מתוך הקופסא עם הכרטיסיות של המספרים.

המשימה – לסדר אבנים בזוגות לפי המספר שיש בכרטיס ואז לחשוב ולהחליט אם המספר בקרטיס זוגי או אי-זוגי.

עבודה אישית או בקבוצות

מעבר

לעבור בין העבודות של ילדים לתת ולהם הזדמנות לדבר על העשייה והמסקנות שלהם.

אם יש טעות, ניתן לילדים לתקן אותה.

אפשר לנסות למצוא מספרים דומים

סיכום

ניתן לילדים הזדמנות לדבר על השיעור ומה למדו ממנו.

מה למדנו ? איך נידע שהמפר הוא זוגי או לא בלי לעזור בספרת אבנים?

 

 

דילוג לתוכן