היכרות עם מבנה העץ

מחשבות של איילת ומיכל (עץ הרעיונות)

כאשר עורכים תצפית אנו ממליצות שלא לתת מידע בשלב ראשון אלא לתת לילדים לקיים תצפית נקייה מהנחות מוקדמות.

בשלב שני, ניתן לתת להם מידע או דווקא לבקש מהם לאתר מידע במחשב או בספרייה ולאחר מכן אפשר לקחת את המידע הזה ולקרוא בו קריאה ביקורתית – לסמן מה ניתן לאשש/להפריך ולבחון את המידע ולסמן מה הם אינם יכולים לאשש/להפריך.

כדי לקחת את השיעור הזה ולחבר אותו לחשיבותם של העצים כדאי להרחיב את התצפית כך שתכלול לא רק את חלקי העץ אלא את האקוסיסטם שלו – את מי הוא משרת.

מערך זה הינו חלק ממאגר המערכים שהוקם כחלק משיתוף פעולה בין עץ הרעיונות לאיגוד ערים שרון-כרמל

כתבו: אילה נאור ונורית אברמן

נושא: ט"ו בשבט/מדעים

מטרות השיעור: 

  • להכיר בחשיבות העצים לקיום העולם.
  • לעודד שמירה על העצים הסובבים אותנו.
  • להכיר את אברי העץ ואת תפקידיו.

משך: 1.5 שעות (שיעור כפול)

שכבה: ד-ו

ציוד נחוץ: דפי עבודה לתלמידים, כרטיס עם שמם של העצים, חוטים, עפרונות, לוחות קשיחים.

הכנות מראש: לבחור את המקום הנוח לביצוע הפעילות, המכיל עצים גדולים ומגוונים. כרטיסי שמות העצים. שכפול דפי העבודה.

תיאור הערות
פתיחה

קריאת השיר: "איך זה להיות עץ?" / דתיה בן-דור

  1. הילדים מתבקשים לשבת במעגל
  2. לאחר קריאת השיר, התלמידים מתבקשים להגיב על מילותיו (מחשבות/רגשות/תחושות…).
  3. דיון קצר באמצעות שאלות מנחות
  • האם אנו אוהבים את העצים?
  • האם העצים הללו תורמים לנו? לסביבה?
 
מעבר

העברת תמונות של עצים בעלי מאפיינים שונים (גבוהים/נמוכים, נשירים/ירוקי עד, בעלי גזע רחב/צר, בעלי אילן צפוף/דליל…)בין הילדים.

על הילדים רק להביט על התמונות מבלי להגיב (לשמור את הרשמים לעצם).

לבסוף בסבב קצר הילדים רשאים לומר לאיזה עץ הם הכי התחברו ומדוע.

לכיתה תנועתית יותר אפשר להחביא את התמונות במרחב – שימצאו אותן ואז יתקבצו בקבוצות, כל קבוצה ליד העץ שהכי התחברה אליו.

עוד אפשרות להניח את התמונות במרחב (כדאי לשים אבנים שלא יעופו) והילדים יבחרו ליד איזה עץ לעמוד.

גוף הפעילות

חקר חלקי העץ ותפקידיו

התלמידים יקבלו הסבר על חלק זה של הפעילות: 

  • על מבנה ועל אופן מילוי דף התצפית 
  • אופן חלוקתם לקבוצות – נחלק לכל ילד חידה, יש 6 חידות שונות, מכול חידה 4 עותקים.
    על הילדים לפתור את החידה. כל הילדים שקיבלו תשובה זהה (שהייתה להם אותה החידה), יהיו באותה הקבוצה. 
  • התשובות לחידות הם שמותיהם של העצים (עצים שקיימים בחצר בית הספר), כל קבוצה תבצע  תצפית על העץ שקיבלה בחידה.
  • כל קבוצה תתיישב ליד העץ הנכון לפי כרטיסייה שהצמדנו אליו המכיל את שם העץ ומידע קצר עליו.
  • התלמידים יתחילו למלא טבלה שהוכנה מראש ושתתאר את חלקי העץ ותפקידיו.

אפשר לתת לילדים לאתר את העץ לפי התמונה שבידם.

מעבר

במחיאת כף על התלמידים למחוא כף גם כן, להגיע למקום המפגש ולשבת במעגל, כפי שישבו בתחילה.

  • בתחילת השיעור יוסכם כי מקום המפגש הוא המקום שבו התלמידים התיישבו בתחילת השיעור.
  • סימן מחיאת הכף מוכר להם והם יודעים כיצד יש לנהוג כששומעים אותה. לילדים אשר אינם מכירים את הסימון יש להגדירו לפני שהם יוצאים למשימה.
סיכום

דיון שיכיל חוויות, רשמים ומסקנות של התלמידים בעקבות הפעילות.

 

 

חידות המיועדות לחלוקה לקבוצות.

  1. עץ ירוק עד, בעל פירות ארוכים ושחורים ובתוכם טמונים גרעינים רבים (חרוב).
  2. עץ רחב צמרת בצבעי ירוק-אפור, ופריו נע בין ירוק לשחור (זית).
  3. לעץ עם הפרי הצהוב לא כדאי למהר ולרוץ, ולמרות הדרו הוא מאוד מאוד חמוץ (לימון).
  4. עץ שכל ילד מכיר ויודע, וראשו בשמיים נוגע (ברוש). 
  5. פרחיו הקטנים כה יפים, כה ורודים, יפרחו בטרם ילבלבו העלים (כליל החורש).
  6. על העץ שלי גדל פרי כה אדום ועסיסי, כתר יפה מונח על ראשי – ובכן גיליתם מי אני? (רימון)
  7. עלי הארוכים, דוקרנים כמחטים, גרעינים לי רבים וקשים, אך מבפנים רכים וטעימים (אורן).

 

דף עבודה – העץ בסביבתי הקרובה

חלק בעץ 

תיאור האיבר (צורה, צבע, מרקם, ריח)

איפה איבר הוא

ממוקם

מה תפקיד

איבר זה

איך בעלי חיים/הסביבה נהנים מאיבר זה

איך אנו נהנים

מאיבר זה

שורשים 





לרוב לא נראה את השורשים, אך בעצים גדולים ניתן לראותם מציצים מהאדמה…

בתוך הקרקע ומתחבר לגזע 

לקחת מים וויטמינים מהאדמה 

מקום לח ולכן יחיו באזור בעלי חיים זעירים

השורשים "אוחזים" בקרקע ומונעים היסחפות

גזע 






         

ענפים






         

עלים



         

פירות 



         

זרעים



 




     

 

דילוג לתוכן