בית ביער

מחשבות של איילת ומיכל (עץ הרעיונות)

מומלץ לקיים את השיעור בקבוצות קטנות שיאפשרו שיתוף גם בפתיחה וגם בסיכום.

אפשר לקיים את הפעילות מספר פעמים ולהציע שימוש בחומרים כגון חבלים.

כדאי לקיים שיח על הנקודות הבאות:

  • למי המרחב הזה משמש כבית?
  • לאור השאלה הקודמת, אם הזזנו דברים כדי להתאים לנו את הבית, האם כדאי להחזיר את הדברים למקומם?
  • מה הופך מקום לבית עבורי?

מערך זה הינו חלק ממאגר המערכים שהוקם כחלק משיתוף פעולה בין עץ הרעיונות לאיגוד ערים שרון-כרמל

כתבו: ניצן דדיה, צפריר גת

נושא: חברתי רגשי

מטרות השיעור: יצירת מרחב בטוח עבורי

משך: 1.5 שעות (שיעור כפול)

שכבה: ד-ו

ציוד נחוץ: מחצלת וכריות לישיבה, פינג'אן מים ותה, וכוסות לשתייה חמה.

תיאור הערות
פתיחה

נפתח בדיון קבוצתי בשאלה – מה המקום הכי אהוב עליך בעולם?
נמשיך בשאלה – מה המקום הכי אהוב עליך בבית? מה מיוחד בו? מה אתם יכולים לעשות בו?
האם זהו מקום שאתם יצרתם ועיצבתם?

זהו דיון שיוצר פתיחות וקרבה ומאפשר לכל אחד מחברי הקבוצה לספר משהו אישי על עצמו ועל הבית שלו, ולאחרים להקשיב ולהזדהות. חשוב להיות קשובים לסיפורים אישיים שיכולים לכלול פרטים אינטימיים.
מעבר

הקראת סיפור שמעביר את המסר של חשיבות הבית שלי.
לצעירים אפשר להקריא את הבית של יעל.

ניתן להתאים או לדלג על תוכן מהסיפור כך שיעביר את המסר של מציאת מרחב אישי ונוח.

גוף הפעילות

לאחר הקראת הסיפור נצא לחיפוש מרחב בטוח ביער – ה"בית שלי".
ננחה את הילדים להכנת הבית ביער שלהם: צאו לשוטטות קצרה, לא רחוק מדיי מאזור הכינוס, ומצאו לעצמכם מקום שמוצא חן בעיניכם. זה יכול להיות מקום פתוח מאוד, או מוצל ומוסתר בעצים ושיחים, העיקר שתרגישו בו נוח. לאחר מכן, שימו לב מה נמצא בסביבה שלכם והאם תרצו לשנות משהו במרחב. הזיזו אבנים, עלים וענפים וסדרו לעצמם את הבית כך שיראה לטעמכם. כשהמרחב מוכן, צרו לעצמכם מקום לשבת או לשכב ושהו במקום שלכם כמה רגעים.

יש להגדיר גבולות מרחב ברורים – של קו ראיה או מרחק שמיעה

הנחו את הילדים לכללי זהירות – הרחיקו למרחק סביר, שימו לב שאתם עדיין שומעים את הקריאה של המורה. אם תפגשו בפרח מוגן – המשיכו להגן עליו. אל תחששו ליצור שינוי ביער, אך כבדו את הקיים. הכל מותר במרחב הבטוח שלכם כל עוד הוא מגן עליכם ואתם עליו.

מעבר

תערוכה נפתחת – קריאת יללת זאב או קריאה אינדיאנית תכריז על סיום ההתארגנות בבית היער ופתיחת התערוכה.
המורות ילכו לקראת בית יער של אחד הילדים וכשיגיעו יתנו קריאה לכל הילדים להגיע ולהתכנס בנקודה הזאת. מכאן התערוכה תצא ותאפשר לכל ילד להציג את הבית שלו באופן שמתאים לו. בסיום מתקדמים לבית הסמוך עד שחוזרים בחזרה למחצלת.

כדאי לתחום זמן לכל תצוגת בית למספר דקות בהתאם לזמן שנשאר, הסכימו על סימן (כמו צלצול פעמון) וידעו את הילדים שכשהפעמון מצלצל עוברים לבית הבא.
סיכום: בהרמת יד שאלו, מי מצא לעצמו בית ביער? מי הרגיש בנוח בבית שלו? מי ראה משהו ממש מיוחד בבית שלו? שאלו שאלה פתוחה – מה עזר לכם ליצור מרחב בטוח ביער?

סיכום

השיתוף יכלול מספר מצומצם של ילדים בהתאם לזמן שנותר.

 
דילוג לתוכן