הקשר בין אדם לעץ

לומדות מנסיון (נכתב לאחר העברת השיעור)

הערות ודגשים: פעילות מעשירה מאוד מומלץ לדבוק במהלך השיעור להתחיל בכיתה לצאת החוצה ולסיים בחוץ. ניתן להוסיף רפלקציה בכיתה ואז לשאול את הילדים מתי היה להם יותר קל לחוות דעה על השיעור בחוץ או בפנים? מה היתרונות של כל למידה?  האם כל נושא מתאים ללמידה בחוץ וכו…

המלצות הנוגעות להעברת השיעור שנית: ניתן להחליף את הציור בסוף הפעילות ביצירת עצים מחומרים שמוצאים בשטח.

מחשבות של איילת ומיכל (עץ הרעיונות):

במידה ובוחרים לקיים את הפתיחה בכיתה המלצתנו היא לתת את המשימה ולסכם על הנקודה בה נפגשים לאחר ביצוע הפעילות לפני היציאה החוצה על מנת להמנע משני מעברים (אחד ביציאה החוצה והשני במתן ההנחיה)

מערך זה הינו חלק ממאגר המערכים שהוקם כחלק משיתוף פעולה בין עץ הרעיונות לאיגוד ערים שרון-כרמל

כתבו: אתי מזרחי, לימור אליה, מירב גת, עליזה אבו

נושא: ט”ו בשבט

תיאור השיעור: פעילות במרחב המתמקדת בקשר בין האדם והעץ לרבדיו השונים

מטרת השיעור: לחוות את הטבע באמצעות שימוש בחושים שונים (ראייה, מישוש, טעם וכו’), תוך התמקדות בנושא האילנות. משך: שעתייים היקף של שני מערכים (ואפילו יותר). השיעור יכול להתבצע בטו בשבט או ללא קשר לחג.

משך: 2 שיעורים (כ-90 דק’)

שכבה: ג-ד

ציוד נחוץ: מחברת (או נייר וקרש קשיח), צבעי מים

תיאור הערות
פתיחה
נסביר כי בפעילות זו נבדוק  את הקשר האישי שלנו אל האילנות בדרכים שונות, כדי שנוכל לנסח לנו את משפט “כי האדם עץ השדה” שלנו, ולמצוא את המהות האישית של החג בשבילנו. להתחבר לטבע דרך החושים שלנו ודרך הוויה שלנו.  
מעבר
א. הכיתה תאזין לשיר “כי האדם עץ השדה” ותדון בנקודות ההשוואה שמציג המשורר בין האדם לעץ.
ב.    התלמידים יציעו במעגל תכונות נוספות בהן לדעתן האדם דומה לאילן.
 העצים סביבו.
 
גוף הפעילות
תרגילי חושים – בזוגות (20 דקות)
אפשרות א – “תרגיל המצלמה”- חוש הראיה :
התלמידים יתחלקו לזוגות וישוטטו במרחב כאשר בכל תור אחד מהזוג מתפקד כ”מצלמה” והשני כצלם. התלמיד המשמש כ”מצלמה” עוצם את עיניו והצלם מוביל אותו. כאשר מבחין ה”צלם” בתמונת טבע ראויה ל”צילום” הוא מכוון את ה”מצלמה” לאחר 5 תמונות ה”מצלמה” פוקח את עיניו ומנסה לשחזר את המסלול שנעשה בטבע על ידי התמונות החקוקות בזכרונו.
התרגיל יבוצע פעמיים כשבכל פעם ה”צלם” וה”מצלמה” מחליפים תפקידים. בבחירת התמונות המצולמות יש למקד את התלמידים שהתמונות יהיו קשורות לעצים .

אפשרות ב – “מסע תחושתי” – חוש המישוש :
התלמידים מתחלקים לזוגות , כאשר כל אחד בתורו עוצם עיניים ומובל לטיול על ידי בן הזוג בעל העיניים הפקוחות. בן הזוג בעל העיניים הפקוחות עוצר בדרך ב-3 נקודות בהן הוא נותן לחבר עצום העיניים למשש את העץ הצמוד אליו . לאחר 3 הנקודות פוקח המובל את עיניו ומנסה לשחזר את המסלול שעבר עם חברו, באמצעות מישוש העצים סביבו.
 
מעבר
דיון בטבע:
מה אהבתם? דרך איזה חוש הרגשתם הכי מחוברים לטבע/ לאילנות?
איך אתם מרגישים עכשיו אחרי הפעילות?
כל ילד אומר מילה שמקשרת אותו לפעילות
 
סיכום
כל תלמיד מקבל נייר וצבעי מים ומצייר לעצמו את משמעות המשפט “כי האדם עץ השדה” לגביו.   

 

 

דילוג לתוכן