מה עושים העצים?

מחשבות של איילת ומיכל (עץ הרעיונות):

שימוש ברצועת נייר בחוץ יכול להיות מאתגר בגלל תנאי הסביבה. אפשר במקום להביא שקים או כובעים ולהצמיד לכל אחד הגדרה מהטבלה וכל ילד ישים את הפתק בשק המתאים לדעתו. בכל מקרה אם מחלקים שאלות לקטגוריות בצורה זו, כדאי לחשוב איך להתייחס לכך בהמשך השיעור או בשיעור אחר. למשל: כל ילד בוחר שאלה משק ומנסה בצד השני של הפתק לנסח מחדש כך שתוכל להכנס לשק ההפוך (למשל: לוקח שאלה סגורה והופך אותה לפתוחה).

כתבו: לימור דה חודה, יהודה קרום, איריס פלדמן, יעל שדמה, רבקה אבו חצירא

נושא: שפה

משך: 2 שיעורים

שכבה: ד

ציוד נחוץ: טבלה / שקים למיון שאלות, פתקי נייר, כלי כתיבה, משטח קשיח.

תיאור הערות
פתיחה

יושבים במעגל

היום נלמד שיר העוסק בשאלות: “מה עושים העצים?” שכתב ע. הלל. אשמיע לכם את השיר ואתם מתבקשים לאסוף את השאלות שאתם שומעים בשיר.

 
מעבר

איסוף השאלות + סיכום: בשיר שלפנינו הדובר הצעיר והתמים שואל על הדברים המתנהלים סביבו והמבוגר הנחמד והסבלני עונה לו. שאילת שאלות מסייעת לנו להיות מעורבים, לטפח את הסקרנות ואת החשיבה העצמאית

 
גוף הפעילות
  1. הילדים מסתובבים בשטח וכל ילד מתבקש לבחור פריט אחד דומם/ צומח כרצונו. במידה והפריט נייד ניתן לקחת אותו ולבחור פינה שקטה לעבודה או לחילופין, לשבת בסמוך לו.
  2. כל ילד מתבקש לנסח שאלות רבות ככל האפשר על פריט הטבע שלו.
  3. הילדים כותבים שאלה אחת שבוחרים על רצועת נייר.
  4. את רצועת הנייר כל ילד מניח במקום המתאים בטבלה, לפי רצונו. (*הטבלה מצורפת מטה – נספח)

 

מעבר

הצגת תוצרים

משחק סיכום קצר: במרכז המעגל נניח שני סוגי ערמות: באחת – מילות שאלה ובשנייה – תמונות עצים. כל ילד/ה בתורו בוחר/ת קלף מכל אחת מהערימות. למשל: “למה” + תמונה של גזע עץ מעניין ואז מחבר/ת שאלה על התמונה תוך שימוש במילת השאלה.

(אפשר לעשות חלק זה גם כפעילות בפני עצמה ולשלוח את הילדים לחבר שאלות על עצים במרחב. כלומר, לקחת מילת שאלה וללכת לעץ ולכתוב עליו שאלה, במקום על תמונה)

 
סיכום

תיעוד אישי של השיעור

 

 

נספח: טבלת מיון השאלות

 

השאלה מעניינת אותי

שאלה לא מעניינת

שאלה פתוחה

שאלה
סגורה

שאלה דורשת חקר

שאלה שקל לענות עליה

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content