אילנות

לומדות מנסיון (נכתב לאחר העברת השיעור)

הערות ודגשים: חשוב לחלק את הקבוצות מראש או באופן רנדומלי כדי לא לבזבז זמן על העדפות הילדים. חשוב שהמשימות תהיינה תואמות גיל ולהכין מראש פתרונות.

המלצות הנוגעות להעברת השיעור שנית: השיעור מאוד חוויתי, הילדים נהנים לרוץ ולחפש את העצים. חשוב שהמרחק לא יהיה גדול מידיי.

מחשבות של איילת ומיכל (עץ הרעיונות):

אפשרות נוספת להעברת השיעור היא הוספת שיעור הכנה בו יוצאים עם מגדירים בעזרתם התלמידים מזהים ולומדים להכיר את העצים והשיחים ומכינים בעצמם את המשחק. כלומר, כל קבוצה למעשה מכינה משחק חידות עצים לקבוצה אחרת בכיתה. זו אופציה נהדרת אם אתן מעוניינות לשתף את התלמידים בהכנת המשחק, אם יש חוסר בזמן להכנתו או אם לא מספיק מכירים את העצים בחצר.

מערך זה הינו חלק ממאגר המערכים שהוקם כחלק משיתוף פעולה בין עץ הרעיונות לאיגוד ערים שרון-כרמל

כתבו: שירלי, עדי, יסמין

תיאור השיעור: הכרות עם עצים במרחב הבית ספרי

משך: 2 שיעורים רציפים (כ-90 דק)

שכבה: ג

ציוד נחוץ: כלי כתיבה

הכנה מראש: הכנת חידות ופתרונות, תליית פתקים עם פתרונות על העצים

תיאור הערות
פתיחה
משחק במעגל – א-ב עצים צמחים כל ילד בתורו אומר שם של צמח או עץ המתחיל באות הנתונה. אפשר עם כדור (אומרים שם של צמח וזורקים לילד הבא) ואפשר לפי הסדר
מעבר
"רגליים מגנטיות" והסבר על המשחק: ה"מרוץ לעצים" כולל תיחום שטח המשחק הכיתה מתחלקת לקבוצות הטרוגניות. לכל קבוצה ניתן צבע.
גוף הפעילות
משחק: ה"מרוץ לעצים" כל קבוצה מקבלת משימה שונה ובה חידה, פתרון החידה הוא שם של עץ.  על העצים במרחב תלויים פתקים עם התשובה, כל קבוצה עם פתק בצבע אחר. על חברי הקבוצה לרוץ במרחב ולחפש את הפתק עם שם העץ הנכון בצבע של הקבוצה המשודך לאחד העלים של העץ.  כל קבוצה שחוזרת עם תשובה נכונה ועלה של העץ שמצאה מקבלת משימה קבוצתית על דף: מילים מבולבלות עם שמות עצים וצמחים תפזורת עצים תשבץ עצים  אפשר להרחיב ולהוסיף פתקים כך שכל פתק על עץ נכון מכיל חידה שמובילה לעץ הבא
מעבר
יוגה תנוחות עצים – מדמים בעזרת הגוף: ברוש, אורן וזית  
סיכום
מניחים את כל עלי העץ שהקבוצות אספו. חידון איזה עלה שייך לאיזה עץ? מסכמים בסבב בעזרת מקל הקשבה – איזה מושגים חדשים למדנו, אילו עצים היו עם עלים? אילו עצים נשירים? וכמה מילים על החוויה האישית.  

 

דילוג לתוכן