fbpx

אין עשן בלי אש

אין עשן בלי אש

בימים האלו בשנה, בה יש יותר חושך מאור, במשך אלפי שנים הדבר שהביא לנו הכי הרבה בטחון, תקווה ונחמה  היה – האש!

גם היום, כשאנחנו יוצאים מנוחות בייתנו לטבע, ברגע שמדליקים מדורה כולם מתאספים אליה. מתהפנטים מהלהבות, נכנסים לקצב אחר, רוצים להכניס כל מיני דברים פנימה ולראות מה יקרה ולפעמים גם שוכחים להזהר…

אנחנו רואות הרבה ערך בהדלקת מדורה עם הילדים, ננסה להסביר כאן למה, איך אנחנו עושים את זה בצורה הבטוחה ביותר ומה עושים סביב מדורה.ט

למה?

למה להדליק מדורה? מדורה מסכנת את הילדים, מהווה סכנת שרפה,  משאירה עקבות בשטח ומכלה חומרים אורגניים הנחוצים לקרקע. אז למה להתעקש להכין אוכל או תה על מדורה? 

הדלקת אש היא מיומנות שטח חשובה המפתחת התבוננות וחשיבה ברמה גבוהה. הדלקת מדורה הדורשת התבוננות ותשומת לב, היכרות עם חומרים שונים, האופן בו הם בוערים והחום אותו הם מייצרים (כמה ולמשך איזה זמן) וכמובן – סבלנות. אם קבוצה נדרשת להדליק אש, בהנחיה נכונה יפתחו המשתתפים בקבוצה מיומנות של חלוקת משימות, עבודת צוות, איפוק ומשוב. בנוסף, ההצלחה בהדלקת מדורה, בפרט בתנאים משתנים, מעניקה תחושת מסוגלות, עצמאות ובטחון עצמי.

אולי זה בגלל שפעם היינו תלויים באש כדי לשרוד ואולי לא, כך או כך, מי שהדליקה בעצמה מדורה יודעת היטב עד כמה הדבר ממלא בכל פעם מחדש בשביעות רצון עמוקה.

בימים כתיקונם, בהם מותר היה לאכול ארוחה שהוכנה במשותף, הבישול על מדורה יצר הזדמנויות לשיח והזמין עשייה נהדרת שכללה כמובן שימוש במגוון מיומנויות – מוטוריות, חברתיות, קולינאריות ועוד…

בימים אלו, בהם אין אפשרות כזו, המדורה יכולה לסייע לנו לצאת ללמידה גם בימים הקרים יותר. כמובן שאנחנו קודם כל מסתמכים על ביגוד מתאים, אבל הישיבה סביב מדורה בימים הקרים פשוט מייצרת חוויה חיובית משמעותית ואנחנו רואות חשיבות גדולה בזה שילדים ירגישו בנוח לצאת החוצה בכל מזג אוויר. יש בזה מסר מאוד חזק של מסוגלות, והתמודדות עם המציאות.

איך?

כיוון שהדלקת מדורה מהווה גורם מסכן (Hazard) אנחנו עושים מה שדרוש על מנת שלא תהפוך לסכנה (Risk) – 

1. נניח מעגל אבנים במרחק מהאש המגדיר עד לאן מותר להתקרב.

2. נדליק אש בגודל הנחוץ לנו, לא יותר ולא פחות. 

3. נסייע לילדים לנסח כללים של התנהלות עם ומול האש – כיצד ומה מכניסים למדורה, מה ואיך לא מכניסים למדורה.

4. נמנה שומר אש, תפקיד שקיים בשבטים מתרבויות שונות מסביב לעולם, בעיקר סביב טקסים בהם יש לשמור על אש דולקת לאורך יממה או יותר. לשומר האש שתבחרו יהיו שני תפקידים – שהאש תבער, ושלא תתפשט. רעיון מעניין להעביר לילדים – גם יותר מדי וגם פחות מדי הינם מצב לא רצוי.

נקודה אחרונה בנושא זה – דלקת מדורה משפיעה על הסביבה מאוד, לכן, אנחנו מדליקים את המדורה שאנו צריכים ולא יותר, בנוסף, ננסה להשיג גזם שממילא היה מפונה לערימות גזם אם אנחנו מרגישים שאנחנו משתמשים ביותר מדי עצים ולא משאירים שום דבר לרקבון והעשרה של הקרקע.

מה עושים סביב המדורה

אנחנו אוהבים לשוחח סביב המדורה. עם האש שמהפנטת את כולם אנחנו מספרים סיפורים ושואלים שאלות.

אנחנו מספרים סיפורים שקרו לנו או אגדות, אנחנו מתחילים סיפור ומזמינים את אחד הילדים להמשיך.

אנחנו שואלים שאלות גדולות ומנסים לענות עליהן. 

לאחרונה שאלנו את הילדים – מהי בכלל אש? 

אש הרי לא חומר, זו אנרגיה! אבל מה זה אנרגיה? זה משהו מוזר – אי אפשר לגעת בו! 

אבל, אפשר להרגיש! מתי אנחנו מוציאים אנרגיה? כשאנחנו בפעילות, למשל כשאנחנו רצים. מה אנחנו מרגישים בגוף כשאנחנו רצים? חום! אז זה לא לגמרי מדוייק אבל אפשר להראות כך לילדים את הקשר בין הפליטה של החום כתוצאה מהפקת האנרגיה של הגוף וחום המדורה.

אפשר גם לעשות ניסויים:

לכתוב על דף עם לימון, לקרב בזהירות למדורה ולגלות את כתב הסתרים.

לשפוך מלח (צריך כמות די גדולה) ולראות מה קורה לצבע הלהבות.

מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה

    השאר תגובה

    %d בלוגרים אהבו את זה: